समाचार

ल्याब टेक्निशियन सोनिकाले विवाह स्थगित गर्दै भनिन् पहिले जनता बचाउँछ अनि घरजम

काठमाडौं । अहिले विश्वभर महामारीको रुपमा फैलिएको कोरोनाले २ लाख ७७ हजार भन्दा धेरैको ज्यान लिएको छ । संक्रमितहरुको संख्या पनि ४० लाख ५० हजार नाघेको छ । अर्को तिर निको भएर फर्कनेहरुको संख्या पनि १४ लाख ६ हजार पार गरेको छ । यस महामारीविरुद्ध डटेर अगाडि आउँने सुरक्षाकर्मी र स्वास्थ्यकर्मीहरुको सम्मान विश्वभर भइरहेको छ । महिलाहरू पनि कोरोनासँगको लडाईमा पछाडि छैनन् ।

भारत हरियाणाको हिसार सिभिल अस्पतालमा महिला डाक्टर र स्टाफ नर्सले कोरोनासँगको लडाईमा महत्वपूर्ण भूमिका खेल्दै छन् । यस अवस्थामा अस्पतालका प्रयोगशालाका कर्मचारीहरू पनि पछाडि छैनन् । सिभिल अस्पतालमा, प्रयोगशालाकी टेक्निशियन सोनिकाले कोरोनासँगको यो यु–द्धमा प्रमुख भूमिका खेल्दै आएकी छिन् । सोनिकाले उनको विवाह स्थगित गरिसकेकी छिन् । सोनिका र उनका परिवारले भने, ‘सोनिका देश कोरोना भाइरसबाट मुक्त नभएसम्म विवाह गर्ने छैनन् ।’ सोनिका सिभिल अस्पताल आउने बिरामीको नमूना लिन्छिन् र उनीहरुलाई परीक्षण गर्छिन्।

कोरोना परीक्षण गर्दा उनी बिरामीहरूसँग प्रत्यक्ष सम्पर्कमा आउँछिन्, जहाँ उनलाई कोरोना संक्रमणको जोखिम हुन्छ । तर यसको बाबजुद पनि उनी आफ्नो काम जोशका साथ गर्दैछिन् । सब भन्दा ठूलो कुरा यो हो कि सोनिकाले पनि अप्रिलमा कोरोना बिरूद्धको लडाईका कारण आफ्नो विवाह स्थगित गरिन् । सोनिका भन्छिन्, ‘देश (भारत) छिट्टै कोरोनामुक्त हुन्छ, त्यसपछि म विवाह गर्नेछु ।’ उनले थपिन् पहिले जनता बचाउँछु त्यसपछि घरजम गर्नेछु । सोनिकाले अप्रिलमा गरेको विवाह स्थगित गर्ने निर्णयमा परिवार र ससुरालीहरूले पनि समर्थन गरेका छन् । सोनिकाले उनका बुबा रामफल (बुवाको नाम) गाउँमा खेती गरिरहेको बताइन् । तर उनले कोरोनासँगको यो लडाईमा उनको भूमिका बुझ्दछन्, त्यसैले उनी उनलाई पूर्ण समर्थन गर्दछन् । उनी कर्तव्यबाट कहिल्यै पछि हटेनन् र बच्चाहरुलाई पनि त्यो शिक्षा दिए ।

सोनिका अहिले आफन्तसँगै शहरमा बसिरहेकी छिन् । उनी अस्पताल नजिक यसकारण बसेकी छिन कि कुनै पनि बेला अस्पतालमा आउँनुपर्ने हुन्छ । यस्तो अवस्थामा उनले आफ्नो गाउँ छोडेर शहरमा बस्नु परेको छ । प्रयोगशालाले बिहान, दिउँसो पालो राख्छ । महिला भए पनि, रातको सिफ्टमा काम गर्न सोनिका कहिल्यै पछि हटिनन् । सोनिका विगत ६ वर्षदेखि सिभिल अस्पतालमा कार्यरत छिन् ।

सोनिकाले बताइन् कि उनका परिवारमा आमा बुबा र एक भाइ छन् । तर यी तीन जनासँग भेट नभएको एक महिना भन्दा बढी भयो । उनीहरु केवल फोनमा मात्रै कुरा गर्न सक्छन् । सोनिकाले भनिन्, ‘कोरोनासँगको यु–द्धका कारण अधिकांश प्रयोगशाला प्राविधिक फिल्डमा गएका छन्, जसकारण प्रयोगशालामा प्राविधिकहरूको अभाव छ । अर्को तिर ओपीडीको थालनीका साथ बिरामीहरूको संख्या पनि बढेको छ। यसकारण काम धेरै बढी भएको छ ।’

सोनिकाका बुबा रामफलले भने, ‘छोरीको अप्रिल महीनामा विवाह तय भएको थियो, तर जिम्मेवारीका कारण सोनिका र उनका सासु–ससुराले एकसाथ निर्णय गरे कि उनीहरूले देश (भारत) कोरोनामुक्त नभएसम्म विवाह गर्ने छैनन् । किनकि यो मानवताको रूपमा तिनीहरूको कर्तव्य हो ।’ नेपालमा पनि सोनिकाजस्ता धेरै नर्सहरु छन् । जस्लाई घरभाडामा बस्न नदिएका घटनाहरु पनि बाहिर आइरहेका थिए । सोनिकाले गरेको यस कामका लागि उनलाई हाम्रो तर्फबाट पनि उच्च सम्मान छ ।

Related Articles

Back to top button