समाचार

यूएईमा सँगै बस्ने १२ नेपालीमध्ये ५ जनामा कोरोना, संक्रमित र स्वस्थ एकैठाउँ बस्न बाध्य

काठमाडौं। संयुक्त अरब इमिरेट्सको दुबई शहरमा एकैठाउँ बस्ने १२ जना नेपालीमध्ये ५ जना नेपालीमा कोरोनाभाइरस संक्रमण देखिएको छ । बाँकी ७ जनामा अहिलेसम्म संक्रमण देखिएको छैन ।

तर, वैकल्पिक व्यवस्था हुन नसक्दा बाँकी ७ जना पनि जुनसुकै बेला संक्रमित हुन सक्ने खतरा र त्रासका बीचमा बस्न बाध्य भएका छन् । बाँकी ७ जना पनि संक्रमित भइसकेको हुन सक्ने समेत आशंका छ । यही आशंकाको पुष्टि गर्न उनीहरुको स्वाब परीक्षण गरिएको छ तर रिपोर्ट आउन भने बाँकी छ ।

यी १२ जना नेपाली ट्याक्सी चालक हुन् । अल अरेविया ट्याक्सी एलएलसीमा कार्यरत उनीहरुले मिलेर दुबई सिटिमा २ वटा कोठा भाडामा लिएर बस्दै आएका थिए । संक्रमणको आशंका भएपछि उनीहरुले अस्पतालमा गएर परीक्षण गराउन सुरु गरेका थिए । सबैभन्दा पहिले यी १२ जनामध्ये ३ जनामा संक्रमण भेटिएको थियो । तर, दुबई स्वास्थ्य विभागले भने यीमध्ये १ जनालाई मात्र अस्पतालमा भर्ना गरेर राख्यो । बाँकी २ जनालाई अस्पतालमा ठाउँ खाली नभएको भन्दै घरमै बस्न भनियो ।

संक्रमितको साथमै रहेका अन्य नेपालीहरु पनि आफूहरु संक्रमित भएको आशंकामा फेरि परीक्षण गराउन गए । यस क्रममा थप २ जनामा संक्रमण देखियो । तर, स्वास्थ्य विभागले भने यी २ जनालाई पनि अस्पतालमा ठाउँ नभएको कारण देखाउँदै अस्पतालमा भर्ना गर्न अस्वीकार गरेको छ । उनीहरुले पटक–पटक स्वास्थ्य विभागमा फोन गरेर आफ्नो स्थितिबारे जानकारी गराएको तर विभागले अस्पतालमा ठाउँ नभएको कारण देखाउँदै भर्ना गर्न अस्वीकार गरेको डिसीनेपालसँगको फोन संवादमा बताए ।

विभागबाट कुनै सहयोग नपाएपछि यी नेपालीले सहयोगका लागि अबुधावीस्थित नेपाली दूतावासमा सम्पर्क गरे । तर दूतावासबाट पनि आफूहरुको समस्या समाधानका लागि खासै चासो नदिइएको उनीहरुले गुनासो गरेका छन् । ‘मैले नेपाल एम्बेसीमा फोन गरेको थिएँ । त्यहाँबाट तपाईहरुलाई दिउँसोसम्म (सोमबार दिउँसो) केही गछौँ भन्नु भएको थियो । तर, एम्बेसीबाट पनि केही गर्नुभएको छैन’ अहिलेसम्म संक्रमणको पुष्टि नभइसकेका धादिङका ती नेपालीले भने ।

उनीहरु पहिलो पटक ६ दिनअघि परीक्षण गराउन गएका थिए । त्यतिबेला ३ जना संक्रमित देखिएका थिए । त्यसको २ दिनपछि थप १ जनामा संक्रमण देखिएको थियो । त्यसको भोलिपल्ट अर्का एकजना संक्रमित थपिए । बाँकी अहिलेसम्म संक्रमित देखिएका छैनन् तर उनीहरुको रिपोर्ट पोजेटिभ आउने वा अहिलेको रिपोर्ट नेगेटिभ नै आए पनि जुनसुकै बेला संक्रमित हुन सक्ने खतरा कायमै छ ।

उनीहरुसँग २ वटा कोठा छन् । संक्रमित एउटा कोठा र संक्रकण नभएका अर्को कोठामा बसेकै अवस्थामा पनि उनीहरु सुरक्षित रहन सक्दैनन् । उनीहरुको किचन, बाथरुम लगायत एउटै छन् र यहाँबाट जुनसुकै समय संक्रमण फैलिने सक्ने खतरा अत्याधिक छ । अहिले यी दुई कोठामध्ये एउटा कोठामा बस्ने २ जना र अर्को कोठामा बस्ने २ जना संक्रमित छन् । अर्का एक जना झापाका नेपाली भने अस्पतालमा छन् ।

Related Articles

Back to top button