समाचार

दु:खद खबर: इटहरीकी १३ बर्षिय अनुस्काको मृ’त्यु

इटहरी । ब्रेन ट्युमर पि’डित इटहरीकी १३ बर्षकी बालिकाको उपचारको क्रममा मृ’त्यु भएको छ । बिगत केहि समय देखि ब्रेन टुयुमर रो’गबाट पि’डित इटहरी संगित चोककी अनुस्का शर्माको मृ’त्यु भएको हो ।भारतको दिल्लीमा उपचारको क्रममा अनुस्काको मृ’त्यु भएको आफन्तहरुले जनाएका छन । मृ’तक अनुस्का इटहरीका ब्यापारी बशं रे’डिमेट स्टोरका सञ्चालक दिपक शर्माकी कान्छी छोरी हुन । उद्योग बाणिज्य संघ इटहरीकी कोषाध्यक्ष गायत्री भण्डारीले सामाजिक सञ्जाल फेसबु मार्फत बालिकाको मृ’त्यु भएको जनाईन ।

के हो ब्रेन ट्यूमर?-ब्रेन भनेको मानव मस्तिष्क हो । साथै ट्युमर भनेको अंगमा अनावश्यक मासु पलाउनु हो । सामान्य भाषामा भन्दा मस्तिष्कमा अनावश्यक मासुको डल्लो पलाउनुलाई नै ब्रेन ट्युमर भनिन्छ । ब्रेन ट्युमरलाई हाम्रो समाजमा निकै भ’यावह रोगमा रुपमा लिइन्छ । यो मस्तिष्कमा लाग्ने रोग भएकाले पनि यसलाई आवश्यक्ता भन्दा भ’यावह रोगका रुपमा लिइएको हो ।ब्रेन ट्यूमर एक ग’म्भीर स’मस्या हो । समयमै रोग पत्ता लागेर उपचार भएको खण्डमा यो रो’ग निको हुन्छ ।उपचारमा भएको थोरै मात्र ढिलाइले ज्यानसमेत जानसक्छ ।

विशेषगरी, ब्रेन ट्युमर भएमा मस्तिष्कको एउटा कोषिका वा अन्य थुप्रै कोषिका असामान्य रुपले बढ्न थाल्छन्, जसका कारण अन्य कोषिका क्ष’तिग्रस्त हुन थाल्छन् ।कुनै ब्रेन ट्युमर वं’शाणुगत कारणले हुनसक्छ भने कुनै रे’डियसनमा ए’क्सपोज हुनाले पनि हुनसक्छ । सुरुवाती अवस्थामै यसको प’हिचान भएको खण्डमा यो रोग पूर्णतया निको पार्न सकिने भएकाले यसको ल’क्षणबारे गहिराइमा बुझ्न आवश्यक छ ।

Related Articles

Back to top button