अन्तर्राष्ट्रिय समाचार

आगामी महिना कोभिडको स’मस्या थप ब’ढ्ने विश्व स्वास्थ्य संगठनद्धारा चे’तावनी

मस्को । विश्व स्वास्थ्य संगठनका महानिर्देशक टेड्रस आधनाम गेब्रेयसले आगामी महिनाहरुमा कोभिड १९को स’मस्या थप ब’ढ्ने चे’तावनी दिनुभएको छ । उहाँले यो महामारीको नियन्त्रणका लागि ठो’स कार्यक्रम ल्याउनका लागि विश्वका देशहरुलाई आग्रह पनि गर्नुभएको बताइएको छ ।महानिर्देशक गेब्रेयसले विश्वमा कोभिड १९ को स’मस्या हल भइसकेको छैन, बरु कतिपय देशहरुमा अझै ब’ढ्दै गएको छ भन्दै यो समस्या आगामी महिनामा थप ब’ढ्ने बताउनुभएको हो ।शुक्रबार आयोजना गरिएको एक भर्चुअल बैठकमा स’म्बोधन गर्दै उहाँले सो धारणा राख्नुभएको हो ।

गेब्रेयसले भन्नुभयो– कतिपय नर्दन हेम्सफियरका देशहरुमा यो स’मस्या अझै ब’ढ्दै गएको छ, ती देशका नागरिकले अहिले पनि निकै स’मस्या भोगेका छन् र कैयौँको ज्यान पनि गएको छ । विश्वका कतिपय देशका बढ्दो मात्रामा देखिएको महामारी हेर्दा पनि आगामी दिन थप स’मस्यग्रस्त हुनसक्ने भन्दै अहिले हामी महामारीको निकै स’मस्याको अवस्थामा छौँ भन्नुभएको छ ।हालैमात्र संयुक्त राष्ट्रसंघका महासचिव ए’न्टोनियो गु’टर्रेसले पनि हाल विश्वमा नै कोरोना भाइरसको महामारीका कारण आर्थिक समस्या उत्पन्न भइरहेको, विश्वका देशहरुले अकल्पनीय रुपमा स’मस्याहरुको सामना गर्नुपर्ने अवस्था आउन सक्ने बताउनुभएको थियो ।

विश्वका देशहरुले सीमा ब’न्द गरेका कारण नागरिकको एक ठाउँबाट अर्काे ठाउँमा आवतजावतमा समेत ठूलो समस्या भइरहेको भन्दै सुरक्षाका मा’पदण्ड अपनाएर यी समस्याको समाधान निकाल्न महासचिव गुटर्रेसले आग्रह गर्नुभएको थियो । महासचिव गुटर्रेसले विश्वमा अहिले पनि बढ्दो रुपमा नै देखिएको कोरोना महामारीको स’मस्याबाट विश्वभर नै आर्थिक मन्दीको अवस्था आउनसक्ने भएकोले त्यस विषयमा सोच्न आग्रह गरेको केही समयपछि यता विश्व स्वास्थ्य संगठनका महानिर्देशकको यो चेतावनी आएको बताइएको छ ।

Related Articles

Back to top button