समाचार

शालिकरामको भिडियो अरुले नै खिचेको हो : अदालत

काठमाडौं । पत्रकार शालिकराम पुडासैनीले अरुकै सहयोगमा आफ्नो मोबाइलमा भिडियो रेकर्ड गरेको जिल्ला अदालत चितवनले ठ*हर गरेको छ । सोही भिडियो भेटिएपछि उनको आ*त्मह*त्या प्रकरणमा रवि लामिछाने, युवराज कँडेल र अस्मिता कार्की अ*नुसन्धानमा ता*निएका थिए । सोमबार पत्रकार पुडासैनीलाई आ*त्मह*त्या गर्न दु*रुत्साहन गरेको भन्दै लामिछाने, कँडेल र कार्कीवि*रुद्ध दा*यर मु*द्दामा आदेश दिँदै अदालतले पुडासैनीले अर्को कुनै व्यक्तिको सहयोगमा सो भिडियो रेकर्ड गरेको ठ*हर गरेको हो ।

त्यस्तै आदेशमा भिडियो रेकर्ड गर्दा र आ*त्महत्या गर्दाको म*नस्थिती फरक रहेको भन्दै भनिएको छ, “भिडियो रेकर्ड गर्दा निजको मनस्थिती र निजले आ*त्महत्या गर्दाको अवस्थामा निज भित्री वस्त्रमा देखिएको अवस्था र आ*त्महत्या गर्दा निजको झु*ण्डिएको ला*शमा पाइन्ट, सर्टसहितको पहिरनमा देखिएको अवस्थाले निजको परिस्थितीको बदलावको अवस्थापछिको मृ*त्युकालिन घो*षणालाई सोसँग सम्बन्धित अन्य कानुन नजोडिँदासम्म सोही भनाईलाई मात्र निर्णायक प्रमाणका रुपमा ग्रहण गर्न नसकिने अवस्थामा त्यसरी समर्थित हुने अन्य प्रमाण मिसिल स*मर्थन हुने देखिएन ।”

पुडासैनीले घ*टनास्थलको सो कोठामा उपयुक्त उचाइको स्थानमा आफ्नो मोबाइल भिडियो रेकर्ड मोडमा स्थिर राखी भिडियो खिचेको हो भने घ*टनास्थल मुचुल्का र ब*रामदी मु*चुल्कामा मोबाइल त्यस्तो स्थानमा राखेको अ*वस्थामा भेटिएको भन्ने व्य*होरा उल्लेख नभएको पनि आ*देशमा उल्लेख छ ।प्रमाण ऐन ०३१ को दफा (११) मा मरेको व्यक्तिले आफू म*र्नु भन्दा पहिले, म*र्न लागेको अवस्थामा, होस छँदै मृ*त्युको कारणका बारेमा व्यक्त गरेका भनाईलाई प्रमाणमा रुपमा लिन सकिने व्यवस्था छ ।

पुडासैनीले कति समय अघि भिडियो रेकर्ड गरी कति समयपछि आ*त्मह*त्या गरेका थिए समय यकिन नभएको सो भिडियो मृ*त्युकालिन घो*षणा हो की होइन भन्ने यकिन हुन नसकेको फै*सलामा जनाइएको छ । भिडियोको फ*रेन्सिक र पुडासैनीको श*व प*रिक्षण गर्ने विशेषज्ञलाई विशेषज्ञ प्रमाणका रुपमा अदालतले थप प*रिक्षण गरेपछि मात्र सोबारे एकिन गर्न सकिने फै*सलामा भनिएको छ । कार्की साधारण तारेखमा रिहा भएकी छन् भने लामिछाने पाँच लाख र कँडेल तीन लाख ध*रौटीमा रि*हा भएका छन् ।

Related Articles

Back to top button