समाचार

भारतबाट तरकारी आयात रोकियो , नेपाली किसानले उत्पादन गरेको सागसब्जी प्रशस्तै

विराटनगर। स्थानीय उत्पादनले नै बजार धानेपछि विराटनगर महानगरपालिकामा भारतबाट तरकारी आयात रोकिएको छ । लकडाउन र सीमा सिलपछि भारतबाट हरियो तरकारी आयात बन्द गरिएको हो । धेरै दिनसम्मको यात्रामा बाटामै तरकारी कुहिने, घट्दो माग र नेपाली उपभोक्ताले स्थानीय उत्पादन खोज्ने हुनाले भारतबाट हरियो तरकारी मगाउनै छाडेको व्यापारीहरु बताउँछन्।

भारतबाट आयात नगर्दा पनि नेपाली बजारमा हरियो तरकारीको अभाव भएको छैन । लकडाउनका कारण प्रदेश १ का विभिन्न जिल्लाबाट बजारसम्म ल्याउन नपाएर आधा खेतबारीमा कुहिँदासमेत ७६.९९ वर्ग किमि क्षेत्रफल भएको महानगरका २ लाख ४६ हजार जनतालाई मजाले तरकारी खान पुगिरहेको छ।
‘लकडाउनपछि भारतबाट तरकारी नआउँदा खान नपाइएला भन्ने लागेको थियो तर अहिले नेपाली किसानले उत्पादन गरेको सागसब्जी छानीछानी किन्न पाइरहेका छौं,’ विराटनगर–७ की गृहिणी कमला क्षेत्रीले भनिन्, ‘भारतको भन्दा नेपाली खेतबारीका तरकारी सस्तो पनि छ।’

विराटनगरको जनपथटोलस्थित नयाँ गुद्री बजारका वरिष्ठ सल्लाहकार एवं थोक व्यवसायी पशुपति भगतले अहिले स्थानीय उपभोक्ताको मागलाई स्वदेशी तरकारीले धानिरहेको बताए । ‘स्वदेशी उत्पादनले नै पुगिरहेको हुनाले लकडाउनयता भारतबाट हरियो तरकारी मगाउनुपरेको छैन,’ उनले भने, ‘आलु, लसुन र प्याज पनि पहिलेको तुलनामा ६० प्रतिशत मात्र भारतबाट आयात गरिरहेका छौं ।’ लकडाउनअघि भारतबाट दैनिक गोलभेडा, परबल र करेलालगायत ५० टन तरकारी आउने गरे पनि अहिले ल्याउनु नपरेको भगतले बताए। कान्तिपुर

Related Articles

Back to top button
Close